CELOWANIE I REALIZACJA MARZEŃ CZ.2 – PRAKTYCZNA...
Technik wybierania celów i ich realizacji jest bardzo wiele, ale wszystkie polegają mniej więcej na tym samym: cel musi być Twój i musisz dojść do niego swoją drogą, przechodząc przez swoje drzwi. Wiem, że to brzmi nieco górnolotnie, dlatego już przechodzę do konkretów.
Istnieje bardzo ciekawy, sformułowany przez Instytut Gallupa schemat, określający skuteczne dochodzenie do sukcesu i spełnienia, jest to tzw. „formuła geniuszu”:
Określ swoją Misję:
zdefiniuj swoje talenty (T), zdefiniuj swoje wartości (W), zdefiniuj swoje marzenia (M).
T + W + M = Misja
Talenty, to inaczej Twoje mocne strony, Wartości, to rytuały/nawyki i zasady, których przestrzegasz, Marzenia, to cele i plan ich realizacji.Teraz przygotuj sobie coś do pisania, weź swój dziennik, notatnik, albo po prostu kartkę papieru i…
Zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu. Rozluźnij się i wyobraź sobie, że masz wszystko, czego potrzebujesz. Jesteś dokładnie w tym miejscu w życiu, w którym chcesz być. Wyobraź sobie to, jako uczucie, a nie konkretne rzeczy – do tego dojdziemy. Wyobraź sobie uczucie spełnienia. W tym stanie zadaj sobie pytanie: co bym zrobił, gdybym miał nieograniczenie dużo czasu i pieniędzy? Zapisz odpowiedź, jak najbardziej szczegółowo. To jest właśnie Twoje MARZENIE. Teraz odpowiedz na trzy następne pytania – w takiej kolejności: Kim chcę być? Co chcę robić? Co chcę mieć?Odpowiedzi na każde pytanie udziel nieograniczenie dużo – im więcej tym lepiej, minimum 10. Następnie wybierz z każdej kategorii (być, robić, mieć) po trzy najważniejsze.
Określ swoje wartości i przekonania. Zapisz odpowiedzi na pytania: Co jest dla mnie ważne? Dlaczego to jest dla mnie ważne? Wróć do odpowiedzi z pkt. 3. i określ trzy pierwsze kroki, które możesz wykonać w ciągu najbliższych 72 godzin, aby zbliżyć się do każdego z celów. To mogą być małe rzeczy, takie jak sprawdzenie cen noclegów, wykonanie telefonu, czy sprawdzenie raty kredytu. Wykonanie każdego z kroków nie powinno trwać dłużej niż 15-20 minut. Pierwsze kroki wykonaj zaraz po wykonaniu tego ćwiczenia, albo najszybciej jak się da. Kolejne natomiast, każdego następnego dnia, do określonej godziny, najlepiej przedpołudniowej. Pamiętaj, że każde „być” i tak w końcu prowadzi do „robić”, na przykład: Chcesz „być” tancerzem? - zapisz się na kurs tańca.Jeśli masz problem z udzieleniem tak dużej ilości odpowiedzi na pytania z pkt. 3., może pomoże Ci, gdy określisz: jedną rzecz, którą chcesz zrobić zanim umrzesz - wspomnienie na całe życie, jedną rzecz, którą chcesz robić codziennie, jedną rzecz, którą chcesz robić co tydzień, jedno miejsce, które chciałbyś odwiedzić, jedną rzecz, której zawsze chciałeś się nauczyć.
Pamiętaj, żeby się nie ograniczać – mierz wysoko. Uwolnij wyobraźnię, pozwól zadziałać fantazji!
Autor: Hubert Skonieczka
Dodaj komentarz